Panele fotowoltaiczne

Ekologia ostatnimi czasy jest bardzo modna. Elektryczne rowery, hulajnogi, samochody i inne sprzęty mają wyeliminować otaczające nas chmury gazów i pyłów. Ekologicznie jest jeździć takimi pojazdami. W jaki jednak sposób ekologicznie naładować? Wtyczka w domu i prąd sieciowy to raczej mało ekologiczna forma ładowania. W końcu w Polsce prąd to głównie elektrownie węglowe. 

Coraz częściej jednak pojawiają się przydomowe elektrownie słoneczne. I tu już zaczyna się prawdziwa ekologia. Świeci słońce. Jest prąd. Nie świeci to też jest, ale trochę mniej. Kiedy mamy już prąd z eko źródła i mamy elektryczny pojazd do przemieszczania się to warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Nie samego pojazdu, chociaż ubezpieczenia rowerów czy hulajnóg zaczynają powoli pączkować, ale raczej pomyśleć o ubezpieczeniu swojej instalacji fotowoltaicznej lub innych urządzeń, które również są eko np. pompy ciepła. 

Od czego zaczynamy?

Po pierwsze to wartość naszej instalacji. Ta informacja przyda się przy ustalaniu sumy ubezpieczenia. 

Na pewno należy jednak sprawdzić jak zakład ubezpieczeń definiuje zamontowane urządzenia i instalacje takie jak panele fotowoltaiczne. 

InterRisk umieszcza je jako element domu mieszkalnego i w definicjach opisuje, że instalacje i urządzenia techniczne stanowią jedną z części umożliwiających zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. InterRisk nie wydziela poszczególnych części, przyjmując, że każde urządzenie oraz instalacje na stałe przytwierdzone do budynku stanowią część budynku mieszkalnego. Warto pamiętać, że podczas ustalania sumy ubezpieczenia powinniśmy uwzględnić również te dodatkowo zamontowane instalacje. 

Podobne zapisy znajdują się w warunkach TUiR WARTA, która zagadnienie traktuje jednak bardziej szczegółowo. W definicjach znajduje się następujący zapis dotyczący naszych paneli. Są to urządzenia techniczne umożliwiające użytkowanie budynku zgodnie z przeznaczeniem, zamontowane na stałe (w sposób uniemożliwiający ich odłączenie bez użycia narzędzi), znajdujące się wewnątrz budynku lub na zewnątrz. Zalicza się tu w szczególności indywidualne źródła ciepła i energii elektrycznej obejmujące wyłącznie:

  • panele słoneczne, kolektory solarne, ogniwa fotowoltaiczne,
  • zbiorniki na gaz lub paliwa płynne,
  • pompy ciepła. 

Allianz podobnie jak InterRisk stosuje szeroką definicję budynku mieszkalnego, którego niezbędnym elementem są instalacje i urządzenia. W tej definicji umieszczamy np. panele fotowoltaiczne. 

Jeżeli panele mamy zamontowane na budynku mieszkalnym, sytuacja jest dosyć prosta. Jak już wspominałem do wartości budynku dodajemy wartość naszych instalacji. Jeżeli ubezpieczenie budynku mamy od wszystkich ryzyk (all risks) np. Dom Max, Warta Dom Komfort to zaglądamy jeszcze do wyłączeń i wiemy jaki jest zakres naszego ubezpieczenia. W przypadku produktów zawieranych na podstawie tzw. ryzyk nazwanych sprawdzamy listę z zakresu i zdarzenia poza wymienionych zakresem nie są objęte ubezpieczeniem. 

W warunkach ubezpieczenia mogą się również pojawić zapisy, że nasze panele fotowoltaiczne to szklane przedmioty. Trzeba pamiętać, że wielkość mocy paneli w przypadku InterRisk nie może przekraczać 10kW. Sekcja kolektorów powyżej tej wartości wykracza już poza zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Ograniczenie to ma znaczenie tylko w przypadku stłuczenia, którego przyczyna nie jest znana. Jeżeli przyczyną będzie np. grad to nasza szkodę likwidujemy z ubezpieczenia budynku. Jeżeli nie jest to grad tylko sytuacja nagła i nieoczekiwana mogąca powstać np. podczas usuwania śniegu, to już jest element, który podchodzi pod stłuczenie przedmiotów szklanych. 

WARTA dla paneli słonecznych, kolektorów solarnych i ogniw fotowoltaicznych… stosuje limit 5% sumy ubezpieczenia nie więcej niż 10 000 zł. Ta kwalifikacja stosowana jest jako warunek, gdy nie jest znana przyczyna uszkodzenia podobnie jak w InterRisk. 

A co, jeżeli panele stoją na gruncie? Nie są zamontowane na budynku mieszkalnym, lecz np. na dachu komórki lub garażu.

Tu w zależności od zakładu pojawiają się różne rozwiązania. W przypadku WARTY, jeżeli instalacja jest połączona na stałe z budynkiem mieszkalnym, panele z ich wartością lokujemy w sumie ubezpieczenia budynku. 

InterRisk rozdziela to co na gruncie od paneli umieszczonych na dachu komórki.

W pierwszym przypadku podobnie jak w WARCIE panele wchodzą w sumę ubezpieczenia budynku. 

W drugim przypadku w InterRisk nasze panele należy ubezpieczyć dołączając do polisy również ubezpieczenie budowli.  

Allianz ma to podzielone w następujący sposób:

Panele na budynku mieszkalnym – zwiększamy wartość budynku

Panele na budynku gospodarczy – dodatkowe ubezpieczenie budynków/budowli wartość budowli ustalamy wraz z wartością paneli. 

Panele na gruncie to ubezpieczenie elementów działki – odrębne ryzyko dołączane do polisy. 

W Allianz podobnie jak w WARCIE i InterRisk stłuczenie paneli wchodzi w zakres ubezpieczenia przedmiotów szklany. To ubezpieczenie ma dwa limity 5 000 zł lub 10 000 zł. Trzeba o tym pamiętać podczas zawierania ubezpieczenia. 

Co w takim układzie zrobić, kiedy już jesteś EKO… i nie masz czasu na szukanie tych wszystkich informacji w warunkach ubezpieczenia poszczególnych towarzystw? Na pewno zadzwonić do nas pod numer 603 345 402 lub 694 012 663. Sprawdzimy szczegóły i zaproponujemy ubezpieczenie, które pozwoli na zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i innych urządzeń, z których część na pewno jest już EKO. Może ubezpieczenie nie będzie od wszystkiego, bo jak głosi mądrość: „jak coś jest od wszystkiego, to jest do niczego”, będzie natomiast zabezpieczało przed najczęściej występującymi zdarzeniami jak np. gradobicie, huragan czy zwykłe stłuczenie. Są też inne elementy zakresu. Po szczegóły zapraszamy do naszego biura 😊